
Otázka
Dobrý deň, chceme s priateľkou kúpiť rodinný dom. Časť financií na kúpu použijeme z našich prostriedkov (časť dám ja, časť partnerka), zvyšok budeme hradiť z úveru. Ako si máme určiť podiely na nehnuteľnosti, aby to bolo spravodlivé? Ak sa v budúcnosti náhodou rozídeme, aby nikto neškodoval.
Odpoveď
Odpoveď na uvedenú otázku si vyžaduje nielen poznanie výšky vašich investícií, ale napríklad aj to, akým spôsobom budete splácať úver (či sa na splátkach úveru plánujete podieľať v rovnakej výške), či budete na úverovej zmluve figurovať obaja ako spoludlžníci alebo si úver berie len jeden a druhý je napr. ručiteľom. Ďalej je potrebné zohľadniť napríklad aj to, čo vy sami ako "spravodlivé" riešenie budete vnímať. Tu hrajú úlohu viaceré ďalšie faktory, napr.:
- či sa na investície a spoločný majetok budete pozerať len optikou peňazí (v rámci toho aj to, či chcete zohľadňovať hodnotu investovaných peňazí v čase),
- či zohľadníte prípadnú materskú(otcovskú)/rodičovskú dovolenku a jej vplyv na prípadnú disparitu splátok pri splácaní úveru,
- ako plánujete s nehnuteľnosťou po vašom rozchode naložiť (prichádza do úvahy len jej predaj alebo do úvahy prichádza aj prípadné ponechanie si nehnuteľnosti jedným z vás za súčasného vyplatenia druhého partnera).
Odpovede na tieto otázky bývajú prípad od prípadu trochu rozdielne. Správne nastavenie vašich vzťahov ohľadne takejto investície si preto vyžaduje hlbšie skúmanie a odpovede na nastolené otázky. Odporúčame preto obrátiť sa našu kanceláriu a dohodnúť si osobnú konzultáciu. Prípadne sa obráťte na iného odborníka, ktorý vám s riešením takejto životnej situácie pomôže.
Záujemcom o dodatočné informácie k tejto odpovedi ponúkame výhodné cenové podmienky. Ak teda máte podobný problém, prípadne nemáte istotu ohľadne aktuálnosti odpovede, neváhajte nás kontaktovať. Malá investícia do preventívneho poradenstva vie ušetriť, niekedy až rádovo vyššie, náklady na odstraňovanie problému.